Irmak Groupa ayrıcalıklı imar izni yine yargıya takıldı!

Zeytinburnu’nda Irmak Group’a ait 12 katlı binaya verilen ayrıcalıklı imar izni, üçüncü kez yargıya takıldı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, sorunlu binaya yasal dayanak oluşturacak son imar değişikliğini de iptal etti.

Irmak Groupa ayrıcalıklı imar izni yine yargıya takıldı!
11 Haziran 2021 - 12:02

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi döneminde verilen ayrıcalıklı imar izinleriyle yapılan yüksek katlı binalarla ilgili sorunlar sürüyor. Son olarak Zeytinburnu’nda bulunan ve yargının daha önce iki kez imar planı değişikliğini iptal ettiği binaya dair bir gelişme yaşandı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, sorunlu binaya yasal dayanak oluşturabilmek için hazırlanan son imar planı değişikliğini de iptal etti.

Seyitnizam Mahallesi’ndeki bodrum katlar hariç 12 katlı “Irmak Group”a ait binanın dayanağı olan imar planı değişikliği, ilk olarak 2010’da yapıldı. Söz konusu plan değişikliği, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından, “münferit bir düzenleme” olarak bulundu ve iptal edildi. Ancak yargıdan karar çıkıncaya dek binanın inşaatı tamamlandı. 2007 planlarına göre bölgede bina yüksekliği 5 kat iken, söz konusu plan değişikliği ile ilgili binaya 12 kat yükseklik verildi.

Binanın plansız kalması üzerine, 2015 yılında ikinci bir imar değişikliği yapıldı. Plansız kalan binayı kurtarmak için yapılan değişiklik, ilk plan ile getirilen yapılaşma koşullarına benzerlik taşıyordu. Bu plan da yargıya takıldı ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi, planı iptal etti.

AKP’LİLERİN OYUYLA GEÇTİ

Sorunlu binaya dair 3’üncü imar planı değişikliği tam üç yıl önce yapıldı. 2018 tarihli 1/5000 imar planı değişikliği, İBB Meclisi’nde kabul edildi. Karar, dönemin AKP’li İBB Başkanı tarafından 24 Temmuz 2018’de onaylandı. Yeni planların askıya çıkarılması ise bu tarihten tam dokuz ay sonra oldu. 12 Nisan 2019’da, bir ay süreyle askıya çıkarılan plan değişikliğine herhangi bir itiraz yapılmadı. Zira 31 Mart’ta megakentte yapılan seçimler nedeniyle askıdaki planlar gözlerden kaçtı. İtiraz olmadığı için de plan kesinleşti.

1/5000 ölçekli plana göre hazırlanması gereken 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği de 2019’un Mart ayında Zeytinburnu Belediye Meclisi’ne sunuldu. Plan, oy çokluğu ile Meclis’ten geçti ve İBB’ye sevk edildi. İBB Meclisi’nin eylül ayı gündemine alınan plana CHP grubu ret oyu verdi. Fakat değişiklik, AKP grubunun oylarıyla İBB Meclisi’nde 16 Eylül tarihinde oy çokluğu ile kabul edildi.

BU PLAN DEĞİŞİKLİĞİ ‘KİŞİSEL YARAR’ İÇERİYOR

Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri İsmail Terzi ve Hasan Hüseyin Üsküdar, yine CHP Zeytinburnu Belediye Meclisi üyesi olan Avukat Asım Güven aracılığıyla söz konusu planı yargıya taşıdı.

Meclis üyeleri, plan değişikliğinin kişisel yarar sağlayan düzenlemeler içerdiğine, planlama tekniğine uygun olmadığına ve bu nedenle de hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek iptalini talep etti. Açılan dava kapsamında 8 Ocak tarihinde bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi, daha önce verilen iptal kararlarına atıf yaptı, kalıcı nüfusun artmasıyla kişi başı donatı alanı standardının sağlanamadığına dikkat çekti. Bilirkişi, imar planlarında kamu yararı bulunmadığına yönelik görüş sundu.

İPTAL KARARI OYBİRLİĞİYLE

İstanbul 2. İdare Mahkemesi 29 Nisan tarihinde oybirliğiyle aldığı kararda, planları iptal etti. “Plansız bırakılan” alanlarda kişi başı donatı alanı standardının sağlanamadığı belirten mahkeme, nüfusun artmasının çevresel ulaşım sistemi üzerinden olumsuz etkilerinin olacağına vurgu yaptı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, söz konusu planın şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğunun altını çizdi.

‘Irmak Group’ hakkında

Davaya konu olan bina,“ Irmak Garden Plus” olarak da adlandırılıyor ve “Irmak Group” tarafından 2011 ile 2012 yılları arasında inşa edildi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül. Yüksel Akgül’ün yeğeni Bilal Akgül, AKP Zeytinburnu Belediye Meclis üyesi. Grup şirketlerinin bazıları inşaat işleri ile bazıları da kuyumculuk ve döviz işleri uğraşıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum